U „Knjizi o travama“ (OceanMore, 2016.) posvećenoj stoičkoj filozofiji (misliocima Seneki, Epiktetu i Marku Aureliju) veliki mađarski romanopisac i novinar Sándor Márai kroz 202 kratka aforistična teksta obrađuje velike teme ljudskoga života, problematizira ljudsku narav, odnose i karaktere. Britkim jezikom i stilom, čitatelja navodi da i sam promisli o sebi, a svaki od 202 fragmenta je poput malog zadatka za dnevnu kontemplaciju. Knjiga je to bez velikih događaja, bez likova. Jedan jedini lik provlači se kroz čitav tekst, a to je čovjek, njegovo umijeće življenja, snalaženja i nastojanja da svakoga dana u barem jednom detalju, on sam koji jest, postane bolji i potpuniji čovjek.
„Naposljetku moraš znati što je bio tvoj zadatak na zemlji. Nipošto ne taj da bi održavao kost, meso, mast i iznutrice izvjesne mase, stanja i kvalitete u kemijskom pogodnu. Niti to da bi skupljao titule i činove ili bio predsjednik nekog društva…(…) Ne, tvoj je jedini zadatak, jedini smisao tvoj postojanja da na zemlji da spoznaš pravu narav ljudskih i svjetskih stvari, sveukupnost ljudskih i svjetskih pojava, i da se ponašaš časno i onda kad se tvoji bližnji ponašaju nečasno.“- piše u tekstu „O tome što je bio tvoj zadatak na zemlji“.
U fragmentu „O Isusu i samoći“ piše: „ Čovjek odabran za poziv nikad ne zahtijeva manje od samoga sebe i svojih sljedbenika. Nemoguće je spasiti svijet i pri tome ostati najbolji muž, sin i otac, s četvero djece, suprugom, kanarincem i rentom za stare dane. Poziv uvijek zahtijeva potpunu samoću, pusto samovanje i nemilosrdno, gotovo neljudsko držanje.“ Márai poziva na vjernost samom sebi, poštenje prema nekom osobitom zadatku s kojim je svaki čovjek rođen i ako se zagleda u sebe i želi biti pošten, jako dobro zna o kakvom je zadatku riječ.
Uz velike teme, na duhovit se način dotiče i svakodnevice, preporučuje odlazak u toplice, jedenje jabuka za doručak, pušenje cigareta s cigaršpicom kako bi se izbjegao jutarnji kašalj, daje recept za lijenost crijeva… Sándor Márai (1900–1989) je u 89 godina života napisao 46 djela, uglavnom romana i svrstao se u velike europske pisce. Kod nas je poznat po romanima „Kad svijeće dogore“, „Ljubavnik u Bolzanu“, „Rastava u Budimu“… „Knjigu o travama“ napisao je davne 1943. godine. Trebalo je više od pola stoljeća da ovaj književno-filozofski biser postane dostupan i hrvatskim čitateljima, no za istinski vrijedno štivo nikada nije prekasno jer njega vrijeme ne gazi već mu samo dodaje vrijednost.
Odlicno… bravo…. ja mogu preporucit ca slusot… npr. od domacih babilonci… the best of… a od stranih… recimo novi lanegan… ili beogradski bitipatibi