Na javnoj raspravi je prijedlog novog Pravilnika o članarinama turističkim zajednicama – nema više koeficijenata, plaćat će 55 kuna po krevetu! Obrazac TZ svejedno mora sadržavati podatak o ukupnim primicima domaćinstva.
Pravilnik o godišnjem paušalnom iznosu članarine za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i o obrascima TZ za plaćanje članarine turističkoj zajednici otvoren je za komentare građana do 13. prosinca ove godine na stranici e-Savjetovanja.
Pravilnik Ministarstva turizma kojim se utvrđuju godišnje stope obračuna TZ članarine, donosi značaju promjenu. Turistička članarina se više neće obračunavati umnoškom utvrđenih stopa za razrede turističkog naselja i ukupnih primitaka domaćinstva, već će se obračunavati po broju kreveta, i to za “svaki krevet”, odnosno “svaku smještajnu jedinicu” u kampu.
Godišnji paušal članarine turističkim zajednicama iznosit će 55,00 kn po krevetu u domaćinstvu, 40,00 kn na OPG-ovima, 90,00 kn u kampovima, kamp odmorištima i kamp odmorištima – robinzonski smještaj te 80,00 kn u kampovima na OPG-ovima.
Pružatelji ugostiteljskih usluga u domaćinstvima i na OPG-ovima, nadležnoj Poreznoj upravi će dostaviti Obrazac TZ – 2, koji je dio ovog Pravilnika.
Bez obzira na to što se članarine TZ neće obračunavati po ukupnim primicima, u navedeni obrazac ćemo morati unijeti i taj podatak “za potrebe kontrole ukupnog poslovanja” – navodi se u Pravilniku.
Dakle, slijedi još jedan “penal” ili “kazna po krevetu”, kako to ističe jedan od komentara na prijedlog Pravilnika. Podsjetimo se, turistička pristojba će se od 2020. plaćati i na pomoćne krevete, a za paušal poreza na dohodak, koji se također obračunava po broju kreveta, nemamo jamstva da će ostati na sadašnjim iznosima idućih godina.
Vremena za reakciju je malo, rasprava o Pravilniku o godišnjem paušalnom iznosu članarine TZ je otvorena do petka 13-og. Uključimo se.
1. Prema smjernicama Europske unije, plaćanje članarine ne smije biti zakonski obvezno već propisano statutom organizacije u koju se subjekt učlanjuje. Dakle učlanjenje i plaćanje članarine mora biti dragovoljno.
2. Članstvo u turističkoj zajednici i pravo glasa nije uvjetovano plaćanjem turističke pristojbe već se temelji na obavljanju djelatnosti poslovnih subjekta razvrstanih po NKVDu čiji prihod ovisi o turizmu, i visini plaćane članarine
3. Dosadašnja članarina se plaćala na godišnji bruto promet po stopi od 0,1615% za “A” razred (razreda više nema). To bi značilo da je prosječna članarina za prosječan prihod od 45.000,00 kn, pružatelja usluga smještaja u domaćinstvu do sada iznosila u najrazvijenijim mjestima 72,675 kn. Prema novome prijedlogu sada bi taj prosječni paušal na prosječnih 6 postelja iznosio 55,00 kn x 6 = 330,00 kn za sva mjesta. Znači da bi prema ovome prijedlogu članarine za domaćinstva poskupjele za 4,5 puta! Hoće li i prava porasti toliko puta? Hoće li i korist članova biti toliko puta veća?
Udri po malima 😁
Sve točno napisano u komentarima. Mene osobno smeta, dosta dugo, što u tijelu koji koristi, raspodjeljuje i dijeli ta sredstva, sjede osobe koje su drage i mile, da ne rečem poslušnici, ili automatski dizači ruku, za sve ono što dvoje, troje osoba zamisli. Te zamisli se prečesto ne poklapaju s željama i potrebama žitelja Bola, turističkih poslenika… Na ovaj način, ako se usvoji, samo će imati još više novaca, koje će dijeliti po isključivo svojim zamislima.
Mnogima u Hrvatskoj “smeta” što udio privatnog smještaja u broju postelja čini oko 65%, i iznajmljivači zaista vjeruju da vlast čini sve da im što više zagrabi u džep. Dokle, dok se narod ne pobuni. Ne balvanima i šatorima, nego isključivo demokratskim metodama.