Overtourism je riječ koja dominira zadnjih par godina na globalnoj turističkoj sceni i stvara velike probleme i izazove turističkim destinacijama.
A korijen problema je rezultat lošeg upravljanja ili ne bavljenjem strateškim i održivim razvojem turističkih destinacija. Tema oko koje se vode velike rasprave na globalnoj sceni, no ne dovoljno i u Hrvatskoj. Mi se više bavimo brojkama i statistikama, a najmanje rješenjima i pravim temama.
Postoje razna rješenja i prijedlozi, a jedna od rješenja kako se boriti s ovim velikim problemom je – Manje je više, ili fokusirati se na kvalitetu, a ne kvantitetu. To svakako nije jedino rješenje niti se može samo jednom mjerom zatvoriti cijeli krug. Kako i sami znamo, turizam nije jedna industrija, nego vertikalno i horizontalno veže i utječe na razne industrije. Zato je imperativ gledati širu sliku i baviti se strateškim upravljanjem i razvojem.
Upravo na temu problematike “Overtourism i upravljanje” kroz video Mala škola turizma, pozabavio se alfa i omega obiteljskog smještaja u Hrvatskoj i vrsni stručnjak u turizmu – Nedo Pinezić. U videu Pinezić odlično na jednostavan i praktičan način objašnjava fenomen prekomjernog turizma kroz prikaz prelijevanje posude.
Što se događa kada imamo previše dolazaka u neku destinaciju ili previše vode u posudi i želimo spriječiti prelijevanje? Rješenje je vrlo jednostavno i logično.
Saznajte u ovom odličnom kratkom i praktičnom videu koji najbolje objašnjava pojam Overtourism ili prekomjernog turizma.
Mala skola turizma, 1. epizoda:Overtourism i upravljanje
Gepostet von Nedo Pinezić am Donnerstag, 12. Dezember 2019
Već godinama Vatikanski muzeji ograničavaju broj posjetitelja, i u tome su nemilosrdni. Kad se ispuca kvota za tu godinu, zatvore, i ostatak godine posvete restauraciji i održavanju, kako zgrada, tako i izložaka.
Poslovično najstrpljiviji narod svijeta, Japanci, kada su prije par godina morali bočno ulaziti kroz gradska vrata Dubrovnika, na Stradun, bili su jednoglasni da se broj gostiju mora drastično smanjiti, inače sve skupa nije doživljaj uživanja, nego mučenja.
Ove godine su to odlučili i glavari Venecije.
Kod nas se to osjeća u enormnoj količini smeća, male propusne moći kanalizacije, te nedovoljnih količina vode, a uskoro i struje.
Osim toga, u masovnosti se gubi i zadnji trag identiteta lokacije, domoroci “pucaju” po šavovima za zadovoljiti i svoje nasušne potrebe da bi funkcionirali, preveliki broj gostiju im je pretežak teret. Tko god misli da može prezentirati destinaciju uvezenim radnicima, vara se.